
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
TITLUL ACTIVITĂŢII:
„O zi în lumea ghețurilor ”-
Autor: prof. înv. preșcolar. Cordea Rodica Ecaterina-G.P.P. Nr.13 Alba Iulia
România
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cum este, a fost și va fi aici pe pămînt?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:„Vietuitoarele Pământului”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„Animale acvatice și de la poli ”

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂŢII INTEGRATE
A.1.3. Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate
B.1.3. Iniţiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă
C.3.1. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice
D.1.2. Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei şi acţiuni
E.1.3. Construieşte noi experienţe, pornind de la experienţe trecute
E.2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
E.2.5. Rezolvă situaţii-problemă pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1. asocierea animalelor cu mediul lor de viață, folosind jetoane cu imagini reprezent
O.2. sintetizarea cunoştinţelor despre lumea polară, pornind de la cunoştinţele dobândite şi având suport intuitiv;
O3. raportarea numărului la cantitate şi invers, folosind materialul specific activităţilor matematice;
O.4. stabilirea poziţiei cifrelor în şirul numeric, prin utilizarea numeralului ordinal și numirea vecinilor ;
O.5. Folosirea tehnicii origami în realizarea lucrării date.

Mijloace de învăţământ:computer, enciclopedii, cărţi, tablă magnetică, jetoane cu animale, cifre, cartoane colorate, creioane colorate, hârtie alba de xerox.
Metode şi procedee didactice: conversaţia, povestirea, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul, munca în echipă.
Forme de organizare a activităţii:frontală, de grup, individuală
Evaluare:

Scenariul activităţii integrate
Încă de la începutul zilei copiilor li se prezintă harta care ilustrează activitățile propuse, traseul pe care îl vor parcurge pentru realizarea acestora și recompensa pe care o vor câștiga, dacă toți își vor rezolva sarcinile.
Pe parcursul traseului fiecare copil are posibilitatea să acumuleze câte 4 monede ,,bani gheață”
- 1 la Întâlnirea de dimineaţă: Activitate de grup – „Prietenii necuvântători” (joc learning apss- educația online Md)
-1 la JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER 1– ALESE
-1 la ADE- Domeniul Ştiinţă – „Dorința lui Fram” (joc didactic)
- 1 la Domeniul Om și Societate
,,Fram, ursul polar tehnica origami” -Educația online Md / ed. plastică cls a III, pag. 67






vor fi puse la comun în ” Borcanul pentru bani gheață” iar dacă se adună suficienți bani ,,vor pleca în expediție” pentru a ,,explora” și a se distra la cei doi Poli.







Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineaţă, prin rezolvarea unui puzzle în aplicația jigsawplanet https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3fa19256ca73 apare invitatul special Fram, ursul polar. El dorește să facă o expediție la Polul Sud, unde locuiește prietenul său Pinguinul Piu, care la rândul său, dorește să facă o expediție la Polul Nord, însă au nevoie de ,,bani gheață” pentru a plăti expediția asa că Fram le cere ajutorul copiilor.
Prima sarcină, activitatea de grup, pentru care copiii ,,sunt plătiți” este jocul ,, Prietenii necuvântători” realizat în learningapps si care se găseste pe platforma Educatie Online Md.
https://learningapps.org/view10176631




La computer, pe rând, copiii asociază animalul care apare în imagine cu mediul de viață al acestuia.Văzând imaginile de la Poli, Fram își dorește și mai mult să ajungă la prietenul său.

- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
TITLUL ACTIVITĂŢII:
„O zi în lumea ghețurilor ”-
Autor: prof. înv. preșcolar. Cordea Rodica Ecaterina-G.P.P. Nr.13 Alba Iulia
România
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cum este, a fost și va fi aici pe pămînt?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:„Vietuitoarele Pământului”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„Animale acvatice și de la poli ”

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂŢII INTEGRATE
A.1.3. Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate
B.1.3. Iniţiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă
C.3.1. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice
D.1.2. Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei şi acţiuni
E.1.3. Construieşte noi experienţe, pornind de la experienţe trecute
E.2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
E.2.5. Rezolvă situaţii-problemă pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1. asocierea animalelor cu mediul lor de viață, folosind jetoane cu imagini reprezent
O.2. sintetizarea cunoştinţelor despre lumea polară, pornind de la cunoştinţele dobândite şi având suport intuitiv;
O3. raportarea numărului la cantitate şi invers, folosind materialul specific activităţilor matematice;
O.4. stabilirea poziţiei cifrelor în şirul numeric, prin utilizarea numeralului ordinal și numirea vecinilor ;
O.5. Folosirea tehnicii origami în realizarea lucrării date.

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(3)
-
COMMENT(1)
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) -
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) - DOWNLOAD
- LIKE (3)
- COMMENT (1)
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(3)
-
COMMENT(1)
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
"Proiect didactic ,,O zi în lumea ghețurilor”"
Mentori: Crăciun Cătălin-România și Luchianov Tatiana- Republica Moldova.
COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!