
Gimnaziul Cotiujeni
Proiect didactic
Limba și literatura română
clasa a VI-a
,,Natura în creațiile muzicale,
literare, plastice și în viața reală‟

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Limba și literatura română
,,Natura în creațiile muzicale, literare, plastice și în viața reală‟
Unitatea de învățare: Copilul și natura
Competențe specifice disciplinelor:
Competența specifică disciplinei educație muzicală:
1.Receptarea muzicii în situații de învățare și cotidiene, exprimând atitudine pozitivă pentru cunoașterea de sine și a lumii prin arte;
Competența specifică disciplinei limbă română:
6.Integrarea experienților lingvistice și de lectură în contexte școlare și de viață, dând dovadă de atitudine pozitivă și interes;
Competența specifică disciplinei geografie:
1.Interpretarea realității geografice prin mijloace și limbaje specifice, manifestând interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului;
Competența specifică disciplinei artă plastică:
1.Receptarea mesajelor vizuale și artistico-plastice în contexte variate, manifestând sensibilitatea pentru frumosul din viață și artă.
Obiective:
O1 – să explice noțiunea de codru
O2 – să selecteze imaginile artistice din text;
O3 - să audieze lucrarea muzicală Codrii mei frumoși;
O4 - să cunoască caracteristcile codrului;
O5 - să transpună frumosul în viața reală.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea
Exercițiu de spargere a gheții-„Corabia așteptărilor”
Elevilor li se propune să scrie așteptările de la această activitate pe foi adezive care le vor atașa pe Corabia așteptărilor.
Elevii citesc și argumentează motto-ul ” Natura nu este un templu, ci un atelier în care omul trebuie să rămână un simplu muncitor.” (I.S.Turghenev)
Jocul didactic ”Descoperă cuvântul”
https://wordwall.net/ro/resource/20420791
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Realizarea sensului
Enunțarea subiectului
Organizarea unei discuții în baza subiectului propus în corelare cu activitatea profesorilor de mai multe discipline la această activitate.
Audierea cântecului ”Codrii mei frumoși” (AKORD)
https://youtu.be/md5btF-nLJ
Analiza cântecului din perspectiva abordării literare, muzicale, plastice, geografice.
Analiza tempoului cântecului din perspectivă literară.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Reflecție Se împart elevii în 4 grupuri. Elevii lucrează în baza fragmentului de text de M. Sadoveanu de la pag. 57 din manual de educație muzicală, cl.a 6-a
I.Muzicienii
III. Geografii




I- analizează ultimului alineat din punct de vedere muzical;
II- selectează imaginile artistice din text, delimitându-le în auditive și vizuale;
III- analizează trăsăturile codrului din punct de vedere geografic;
IV- analizează trăsăturile codrului din punct de vedere plastic
II. Literații
IV. Pictorii
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Extensie
Realizați câte un produs complex:
I. grup- realizați un poster în care să prezentați muzicalitatea codrului;
II. grup- efectuați o descriere artistică a codrului;
vizionarea fragmentului de lecție din biblioteca digitală http://educatieonline.md/
(vezi min. 7.36-9-30) https://www.youtube.com/watch?v=lClnV35LTUQ
III. grup- prezentați trăsăturile caracteristice codrului;
https://learningapps.org/watch?v=ph7czvos221 (learningapps.org autor Negru Rodica)
IV. grup- realizați un desen cu imaginea unui codru.
Prezentarea produselor.
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

Gimnaziul Cotiujeni
Proiect didactic
Limba și literatura română
clasa a VI-a
,,Natura în creațiile muzicale,
literare, plastice și în viața reală‟

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Limba și literatura română
,,Natura în creațiile muzicale, literare, plastice și în viața reală‟
Unitatea de învățare: Copilul și natura
Competențe specifice disciplinelor:
Competența specifică disciplinei educație muzicală:
1.Receptarea muzicii în situații de învățare și cotidiene, exprimând atitudine pozitivă pentru cunoașterea de sine și a lumii prin arte;
Competența specifică disciplinei limbă română:
6.Integrarea experienților lingvistice și de lectură în contexte școlare și de viață, dând dovadă de atitudine pozitivă și interes;
Competența specifică disciplinei geografie:
1.Interpretarea realității geografice prin mijloace și limbaje specifice, manifestând interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului;
Competența specifică disciplinei artă plastică:
1.Receptarea mesajelor vizuale și artistico-plastice în contexte variate, manifestând sensibilitatea pentru frumosul din viață și artă.
- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(3)
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) -
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) - DOWNLOAD
- LIKE (3)
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(3)
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!